"Poważnie zmienią przebieg wojny". Ukraiński wojskowy zabiera głos
Wojskowy odpowiadał na pytanie, czy podziela zdanie ministra obrony Estonii Hanno Pevkura, który stwierdził, że samoloty nie zmienią przebiegu wojny.
– Chciałbym pokłócić się ze wszystkimi krytykami tej kwestii. Samoloty zmienią bieg wojny i to bardzo poważnie. Ważne jednak, aby samoloty [które trafią na Ukrainę – przyp. red.] nie były taktycznie i techniczne znacznie słabsze od rosyjskich – zauważył. Ignat.
Rzecznik dodał, że Ukraina potrzebuje nowoczesnych samolotów, które będą w stanie zdobyć przewagę w powietrzu.
– I szereg innych czynników, które posiada wielozadaniowy samolot. To znaczy F-16. Pewne modyfikacje. Które mogą razić cele naziemne, nawodne i powietrzne. Ponadto chronią państwo wewnętrznie przed rakietami i dronami – powiedział.
Jego zdaniem, takie samoloty wielozadaniowe będą mogły znacząco wpłynąć na przebieg wojny.
– Patrzcie, ile kierowanych bomb powietrznych wystrzeliwuje wróg. A przy pomocy kompleksów lotniczych, takich jak F-16, będziemy w stanie powstrzymać to, co robi Rosja. Mianowicie odeprzeć rosyjskie samoloty i osłonić nasze wojska lądowe z powietrza – podkreślił Ignat.
F-16 dla Ukrainy
Pentagon oficjalnie potwierdził informację, że ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na samolotach F-16 Rozpocząć mają się także transfery samych myśliwców. Dania przekaże Ukrainie 19 maszyn, a Holandia – 42. Portugalia zadeklarowała, że przeszkoli także ukraińskich pilotów i inżynierów w zakresie latania i obsługi F-16.
Norwegia oświadczyła w sierpniu, że przekaże Ukrainie myśliwce F-16, co czyni ją trzecim krajem NATO, po Holandii i Danii, który złożył taką deklarację.
Rosja potępiła decyzję Danii i Holandii o przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16, oświadczając, że zaostrzy to konflikt. Rosyjski dyplomata Władimir Barbin stwierdził, że "ukrywając się za przesłanką, że Ukraina sama musi określić warunki pokoju, Dania swoimi działaniami stara się nie pozostawić Ukrainie innego wyboru, jak tylko kontynuować konfrontację militarną z Rosją".